Palety EUR

Europaleta je v Evropě velmi rozšířená výměnná transportní paleta. 

Je to velmi detailně normovaná, dřevěná plochá paleta s plochou 0,96 m² a s mírami 1200×800×144 mm (délka × šířka × výška). 

Europaleta je takzvaně výměnná paleta, po vyprázdnění se nevrací odesílateli, ale nakládá se na ni další zboží, nebo se předává spediční firmě. Podmínky, kterým musí paleta vyhovět, jsou dosti striktně definovány. Nevhodné pro výměnu jsou palety, když:

  • Paleta není vyrobena licencovaným výrobcem.
  • Chybí označení EUR.
  • Některé prkno chybí.
  • Prkna jsou tak poškozena, že jsou vidět hřebíky.
  • Některý špalík chybí nebo je poškozen tak, že je vidět několik hřebíků.
  • Celkový stav je špatný (paleta je špinavá, dřevo je shnilé).
  • Paleta byla opravena neoprávněným výrobcem.

Podmínky pro výrobu a opravu europalet jsou definovány až do umístění jednotlivých hřebíků. Přesto se objevují falešné europalety. Falešné europalety nejsou vyrobeny v souladu s příslušnou normou. Většinou nedosahují kvality palet vyrobených podle normy. Pro výrobu jsou použity nekvalitní nebo rozměrově ošizené konstrukční díly.

Vlastní váha palety je mezi 20-24 kg podle vlhkosti dřeva. 

Je spojená 78 speciálními hřebíky. 

Europaleta je takzvaně čtyřstranná paleta. 

Může být uchopena (nabrána) ze všech čtyř stran automatickým manipulačním zařízením nebo vysokozdvižným vozíkem a transportována. Kvůli uzavření na delších stranách je omezena manipulace s paletou u vozíků, které mají stabilizační kolečka uložena v půdorysu nabíracích vidlí - jedná se především o ručně vedené vysokozdvižné vozíky. S těmito vozíky lze paletu nabranou naširoko na zemi přemístit, ale nelze ji stohovat nebo naopak ze stohovaného sloupce ji nelze uložit přímo na zem.

 Europaleta odpovídá železničním předpisům Mezinárodní železniční unie (UIC) i předpisům European Pallet Association (EPAL).